Úvaha na téma Superstar

4. prosince 2017 v 23:08 | Carlyann |  Články
Vím,že jsem na tohle téma už nějaké články psala,ale mám prostě potřebu napsat něco aktuálního. Od toho je to tady blog ne?

Televize diváků stanice Nova se opět rozzářily modravým světlem a nápisem "Superstar" a jako každý rok mě tenhle fakt zvedá ze židle. Už je to nějaký pátek,kdy mě táta donutil poslat přihlášku a já si pak přečetla na jedné diskuzi jak to tam chodí a nejela jsem tam. A do dneška jsem ráda,narozdíl od táty,který to pořád nechápe,ale to nechme být.

Sice nechci brát "krásným,mladým slečnám jejich sen" - i chlapcům ( citace ze Slečny drsňák ),ale dívat se na ty naivní telátka,jak se v početném stádu hrnou na casting mě opravdu štve. Rok co rok je to stejné a lidi si stejně ještě neuvědomují,do čeho se dobrovolně hrnou. Samozřejmě,že od těch,co postoupili,se to nedozvíte,ti v opojení,že se dostali dál a lživé myšlenky,že to asi znamená,že umí zpívat,nic neřeknou. Ale stačí trochu zapátrat a najdete reakce lidí,co tam byli a nepostoupili,mezi nimiž najdete i studenty konzervatoře.

První omyl je ten,že nejdete hned před porotce,jak to v televizi vypadá,ale před nějaká dvě individua,kteří se rozmyslí,zda vás pustí před ty porotce,jen podle toho,jak se jim zrovna líbíte. Před vchodem si uděláte ještě hereckou zkoušku,když budete na kamery nadšeně skákat a vyřvávat "superstar" a pak se můžete pozabíjet,když se všichni tlačí dovnitř jako smyslů zbavení,bez jakékoliv organizace.

Připomínám,že tohle mám z diskuzí od lidí,co tam byli. Kdyby ale tohle na krásně nebyla pravda,na to ostatní nemusíte být zrovna Sherlock,aby jste na to přišli.

Dejme tomu,že se dostanete dál,přejdete divadlo a dostanete se do 10-ti nejlepších.
Co si myslíte,že se stane.
Krom toho,že si z vás udělají novou hračku a překopají váš vzhled od základů,jako kdybyste byli jejich panenky Barbie a Kenové,vnutí vám image,která se k vám podle nich hodí, ještě určí,co vlastně máte zpívat a co,že vám podle odborníků, sedí. To nevadí,že si přitom ohoblujete hlasivky až skoro k smrti,ale jde to k vám ne? A koukejte makat,ať je show a běda vám,jak uděláte průser.
Takže se vypotácíte na podium v hadrech,co se vám nelíbí,před hromadu lidí,z čehož znervóznite tak,až by jste hodili šavli,protože na to prostě nejste ready a máte zpívat písničku,kterou vlastně nesnášíte a ani vám to moc nejde.
Poté si od poroty vyslechnete,že to teda nebylo ono a byl to špatný výběr a kdesi cosi,ale vy se nemůžete už bránit tím,že vám to vybral někdo jiný,musíte pěkně držet hubu a krok,že. Máte přece podepsanou smlouvu na bůhvíjak dlouho dopředu se vším co nesmíte. Toho,co smíte,je totiž minimum. Najednou už se ten sen netřpytí tak,jako na začátku a zjišťujete,že ztrácíte vlastní osobnost a oni si s vámi hrají,jako s loutkou. No nedá se nic dělat,když vás vyhodí,tak budete mít klid,do té doby budete pěkně šoupat nohama.
Mezitím už máte profláklý ksicht,takže ještě musíte pootvírat nějaký ten obchoďák,objevit se támhle a támhle,udělat koncertíček támhle a i když už jste vyždímaní jako citrón,musíte se ještě učit další písničku do soutěže. Možná,že když uděláte něco pikantního,o čem se bude moct psát,tak ani nemusíte být takový pěvci,ale dál postoupíte. Kdo si pořád myslí,že se s hlasy nekupčí a interně se nevybere vítěz,tak je opravdu naivní. Viz fraška-ceremoniál,zvaný Slavík.
No nic,jdeme dál.
Dejme tomu,že máte to "obrovské štěstí" a vyhrajete. No,řekla bych,že první dvě místa jsou na tom plus mínus stejně.
V podpsané smlouvě okamžitě začne platit dodatek,že v případě výhry budete dělat to a ono. Pokud jste si předtím mysleli,že horší už to být nemůže,teď to teprve začíná. O 100% víc se budete ukazovat,podepisovat a fotit,až vám to málem vypálí sítnici,objevovat se v pořadech,které vás vlastně ani nezajímají,mluvit o věcech o kterých nechcete a z vašeho soukromí se stane tabu. Nehledě na to,že zmíněná peněžní výhra pro výherce znamená jen další práci. Ano,samozřejmě,že ty peníze dostaneš,ale my ti nasmlouváme koncerty a pěkně si je vyděláš. Výhra je to jen na oko,aby lidi u obrazovek nadšeně óchali a áchali. Všechno je jen sladká lež,včetně diváků,kteří jsou v hledišti a nadšeně tleskají. Je to komparz.
Vyděláte si svoji "výhru",natočíte desku s níž se v podstatě nemůžete ani ztotožnit,jelikož ji pro vás napsal na honem nějaký pisálek,aby jste to co nejdřív vydali. I pokud umíte skládat,tak nemaji čas čekat,až něco vyplodíte,potřebují vás ždímat hned,dokud jste žhavá novinka. Budou vás využívat,co to dá,až nebudete vědět,kde vám hlava stojí a jaké to vlastně je být doma. Po nějakém čase se lidem omrzíte a už po vás neštěkne ani pes. O vaše písničky už dávno nikdo nestojí a pokud neuděláte skandál,tak se o vás psát nebude. Jinými slovy,jste zpátky v bodě nula,jako před castingem akorát s tím rozdílem,že vás pěkně využili,aby si zvedli sledovanost a vydělali na vás nějakou tu korunu. Odhodili vás jako kus hadru,jako obnošené oblečeni,co bylo kdysi nové,módní,značkové a žhavá novinka,kterou musel mít každý. Bohužel pro vás už nejste v módě. Ani na jméno si nikdo nevzpomene,přestože to není tak dlouho,co ho znalo půl republiky. Maximálně si někdo vzpomene,že jste ten ze Superstar. A konec. Žádné natáčení desek,žádná sláva,žádné peníze. Můžete si hledat normální práci,třeba jako dělník. Ta zlatá zář slávy nám tak trochu orezla,že?
Jistě že můžete namítat,že se pár lidí chytlo. Ano,ale věřte mi,že to nebylo díky téhle soutěži,ale díky lidem,kteří se všimli a nabídli spolupráci,jinak by i tihle lidi zapadli v minulosti. A pokud si myslíte,že je to uživí,tak jste na omylu. Hudba dneska nikoho neuživí,pokud nejste zrovna někdo jako Taylor Swift a i ta má většinu peněz z prodeje reklamních předmětů a ne z hudby.
Takže mi slečny Bagárová a Konvičková můžou z televize tvrdit,jak je to všechno super,ale já nejsem jenom ovce,která věří všemu,co vidí,navíc, tyhle dvě krásky za to,že to řeknou,jistě dostaly náležitě zaplaceno a neříkají to proto,že by to byla pravda.
Je to nad slunce jasné,že je to jenom mlýnek na maso a když už nejste k ničemu,tak vás odhodí,ale stejně se pořád najde tolik naivních lidí,kteří se tam se září v oku a příslibu velké hvězdy v hlavě,hrnou.
Jistěže mi můžete říct,že oni to alespoň riskli a někam se i za tu cenu dostali,ale já mám svou hrdost a něčeho tak ponižujícího se nikdy nezúčastním. Nelíbí se mi,jak vysílají lidi,kterým to nejde a patrně se neslyší a dělají si z nich srandu ve hvězdné pěchotě. Nelíbí se mi,že porotci si občas myslí,že spolkli Šalamounovo hovno,jak se tak říká a myslí si,že mají patent na zpěv a některým bezostyšně doporučují aby ušetřili svět trápení a už nikdy nezpívali.Nelíbí se mi,že proto,že se někdo octne v soutěži,je na bůhvíjak dlouho zavázán k dalším aktivitám,které ani dělat nechce,ale musí,jelikož mu televize nabídla tu možnost se objevit v hlavním vysílacím čase.
Pokud jste tohle všechno ochotní podstoupit,prosím,jak je libo,třeba vám to vyhovuje. Klidně se do mě můžete i pustit,že já se stejně nikam nedostanu a přistupuju k tomu blbě,že pro slávu je třeba něco obětovat. Ale aby bylo jasno,o slávu jsem nikdy nestála,jen o to,aby si občas někdo poslechnul moje covery a moje vlastní písničky. Ano,nejsou studiově nahrané,ale jsou moje a díky Supraphonu je mám i vydané a ochráněné autorským právem. Píšu si je sama a dělám si je tak,jak chci a nikdo mi do toho nekecá. Nemyslím si,že umím nějak extra zpívat,ale nemyslela bych si to,ani kdyby mě poslali v soutěži dál nějaký 4 provařený ksichty,sama vím,jak to je a to,že třeba i vyhrajete,neznamená,že to umíte,viz manipulace s hlasy.
A co především-zůstala mi hrdost. Už dávno vím,že ze mě nikdy nic nebude a ani se o to nijak nesnažím. Dělám to,jak nejlíp umím a někoho to třeba zaujme. A i kdyby nastal konec světa a moje osoba by se nějakým způsobem dostala do povědomí veřejnosti,tak alespoň budu moct říct,že jsem se k tomu dopracovala sama,svépomocí a bez nějaké soutěže,od které bych měla na sobě na do smrti cejch,jako "ta ze Superstar". Dělám hudbu už 9 let,alespoň tak dlouho mám tenhle blog. Za tu dobu se toho dost změnilo,ale jedno je jisté-posluchače si musíte získat postupně. Objevit se v televizi,na internetu a v novinách prostě nestačí a vy zhasnete ještě rychleji,než jak jste se rozsvítili. Popřemýšlejte,jestli vám to za to stojí. Jestli ze sebe chcete dobrovolně udělat maňáska na pár let dopředu a obětovat tomu svoji osobnost a svobodu,jak v rovině osobní,tak v tvůrčí.

Carlyann
 


Anketa

Líbí se vám tu?

Ano,moc! 64.3% (180)
Ano 9.6% (27)
No...ujde to no 7.5% (21)
Nic moc 9.3% (26)
Ne,nelíbí 9.3% (26)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama